Таванът ти може да е като нов бързо и лесно!

Виждал ли си таван, който да не е бил занемарен поне веднъж?

Всеки е имал такъв таван, дето не иска да го погледне даже. Пълно с кашони, прах, стари завивки и мебели, за които няма никаква полза от години. Истината е, че таванът ти може да е като нов бързо и лесно! Само трябва малко мотивация, план и ръце, които да действат. Няма да стане с чудо, ама не е нужно и да се мъчиш до припадък.

Ето как таванът ти може да е като нов бързо и лесно

Забрави за идеята, че ще се справиш за половин час. Не става така. Обаче, ако тръгнеш методично, ще се изненадаш колко поносимо е всъщност.

  1. Започни с основно сортиране. Разделяш всичко на три купчини – за изхвърляне, за съхранение и за даване. Не се мотай с размисли дали някой ден нещо може да потрябва. Ако не си го ползвал пет години, значи не ти трябва. А нещата за изхвърляне веднага събирай в здрави чували, защото така няма да се разпилеят по пода.
  2. Провери тавана за течове и мухъл. Няма смисъл да подреждаш и чистиш, ако горе капе или стените са черни. Хвърли едно око по ъглите, покрива и около комина. Ако има проблем, реши го първо. После можеш да мислиш за основно почистване на таван, без да се чудиш защо пак мирише странно.
  3. Миньори и паяжини – да ги няма! Вземи здрав ръчен метла, маска и ръкавици. Започни с тавана, продължи с ъглите, после с пода. Старателно. Така махаш не само боклука, а и гадните миризми. Ако има животински отпадъци, работи внимателно. В такъв случай може да потрябва и дълбока дезинфекция след гълъби или нещо подобно, зависи какви същества са се заселили.
  4. Подмени или изхвърли старите мебели. Ако нещо е изгнило, мухлясало или е от 80-те и вече не ти върши работа, махай го. За такива случаи става идеално извозване на стари мебели, защото няма смисъл да се мъчиш с неща, дето само ти запушват пътя и събират прах.
  5. Обмисли какво искаш да направиш след това. След като всичко е чисто, може да си направиш мини склад или просто да оставиш тавана празен. Няма нужда да го затрупваш пак. Достатъчно е да е подредено така, че като влезеш, да не искаш да избягаш на секундата.

Практически идеи, ако си решил да не се отказваш

  • Голям кашон не значи, че трябва да е пълен догоре. Ако го напълниш догоре с книги, ще се скъса. Затова прави леки кашони с тежко съдържание и тежки кашони с по-леки неща. Така по-лесно ще местиш всичко без да се пречупиш по средата.
  • Не почиствай на тъмно. Много хора го правят и после пропускат половината боклуци. Сложи си стабилна лампа или работи през деня. Това ти дава шанс да видиш къде има прах, паяци или останали боклуци.
  • Зимата не е най-добрият момент. Много хора решават да чистят точно когато е най-студено и се чудят защо им е гадно. По-добре действай в по-топлите месеци, когато не ти треперят ръцете и можеш да проветриш добре.
  • Съседите не обичат шум в 7 сутринта. Ако ще хвърляш мебели или боклук по стълбите, по-добре избери разумен час. Така си спестяваш погледите през шпионката и мрънкането после.
  • Запази си снимки „преди и след“. Не е за хвалба, а за лично удовлетворение. Ще видиш разликата и ще се гордееш, че си го направил сам.

Най-често задаваните въпроси

Колко време ще ми отнеме да почистя целия таван?
Зависи колко неща има, ама средно поне един ден ще трябва да се отдели. Ако всичко е натрупвано с години, може да отнеме и два-три дена с прекъсвания.

Какво да правя с неща, които не знам дали да изхвърля?
Ако се чудиш твърде дълго, значи не ти трябва. По-добре го дай на някой или го изхвърли, отколкото да го държиш още 5 години без полза.

Как да се справя с гадна миризма на тавана?
Проветряване, сода бикарбонат и добра дезинфекция. Ако има изпражнения или трупове на животни – нужни са по-сериозни препарати и маска. Тогава вече мислиш и за почистване след гълъби или други гадини.

Къде да изхвърля старите мебели и боклука?
Ако са обемисти, търсиш вариант за извозване на стари мебели. Малки неща можеш да разкараш сам, но ако е много, по-добре ги събери накуп и ги изнеси наведнъж.

Как да запазя тавана чист след това?
Много просто – не го използвай за всичко, което не знаеш къде да сложиш. Слагай само това, което наистина ти трябва. Всичко останало си има място или в кофата, или другаде.

Таванът ти може да е като нов бързо и лесно!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top